Alaperőműre, zsinóráramra nincs szükség, ezek a fogalmak kipusztulnak. Van az országnak minden nap egy változó áramigénye. Ennek van ugyan egy minimum és maximum értéke, ami napról-napra, és évszakonként is változik, de nincs értelme különleges, kitüntetett értékeknek tekinteni őket.
A megújuló áramtermelés mellé gyorsan indítható és leállítható gázerőművek kellenek, nem alaperőművek. Egy alaperőmű és a megújulók sokszor egymás ellen dolgoznak, egymás hatékonyságát rontják.
Az atomerőművek (alaperőművek) és a megújulók közös tulajdonsága, hogy az áramtermelés nem igazodik az igényekhez. Egy atomerőmű termelése és az igények közötti eltérés erősen változik, semmilyen előny nem származik abból, hogy az atomerőmű termelése állandó. Hajnalban túltermelés van, amit csak nyomott áron, "éjszakai áram" címkével lehet értékesíteni, máskor meg a termelés messze nem fedi a teljes igényt.
Magyarország energiabiztonságán azt értik, hogy legyen az ország energiatermelésből önellátó. Ilyen energiabiztonság sose volt, és nem is kell. Három darab Paks II. erőmű (3 x 2,4 GW) kellene az ország csúcsfogyasztásának (6,7 GW) kielégítésére. De erre semmi szükség. 2016-ban az ország villamosenergia igényének 38%-át fedeztük importtal. (Ez volt a nettó import.) Ha az energiabiztonság fontos tényező lenne, akkor a fentiek alapján Paks II. megépítésével együtt kétszer annyi kapacitású fosszilis (szén-, gáz-) erőművet is kellene építeni.
"[2016.12.07-én] a rendszerterhelés mértéke többször is túllépte a 6700 megawattórát"
https://www.vg.hu/vallalatok/energia/abszolut-aramfelhasznalasi-rekordot-dontott-meg-magyarorszag-478882/
Magyarország áramigénye az európai árampiacnak töredéke. Más országok - még tranzitköltséggel és haszonnal növelve is - olcsóbban állítják elő, és boldogan eladják nekünk. Nincs különösebb értelme drága önellátásra berendezkedni. Amerika szövetségi államai se önellátók energiatermelésben.
Az import aránya az európai országokban.
https://www.eia.gov/todayinenergy/detail.php?id=21732
Az elmúlt 70 év történelméből megtanultuk, hogy Oroszország terjeszkedő nagyhatalmi politikája nagy veszélyt jelent a vélt érdekszférájába eső kisebb országoknak. (A jelcini intermezzótól eltekintve a putyini politika a brezsnyevi politika töretlen folytatása.) Paks II. karbantartása, fejlesztése, hibaelhárítása során az oroszok jóindulatára vagyunk utalva, ami messze nem adott. És akkor az orosz fűtőelemekről nem is beszéltünk.(Egymásnak ellentmondó nyilatkozatok jöttek az oroszoktól, hogy idegen fűtőelemeket lehet-e Paks II.-ben használni. A Westinghouse bedőlésével a kérdés akadémikussá vált.)
Ha nem atomenergiából, akkor megújulókból legyen Magyarország önellátó? Fedjük le az országot napelemekkel? Ültessük tele az országot szélkerekekkel? Ez értelmetlen, és túl költséges is lenne.Kell valamennyi megújulót telepíteni, hogy gazdaságosan kiváltsuk az import egy részét, és kell fosszilis erőműveket is tartalékban tartani előre nem látható esetekre.